Być szczęśliwym

biblia (Mini)
Szczęśliwy mąż, który nie idzie za radą bezbożnych,
ani nie stoi na drodze grzeszników,
ani nie zasiada w gronie szyderców.
Psalm 1,1


Żyjemy w świecie ciągłych zmian. To, co dziś widzimy i słyszymy, jutro jest już nieaktualne. Ci, którzy dziś zajmują wysokie stanowiska i są przywódcami, jutro są z nich bezceremonialnie usuwani. W świecie tak zmiennym, niestałym, jedna rzecz pozostaje niewzruszona – Biblia. Niestety, jej autorytet jest coraz bardziej podważany.

Psalm 1 rozpoczyna się słowem „szczęśliwy” i jest wprowadzeniem do tzw. „Bożej księgi hymnów”. Kiedy słyszymy słowo „szczęśliwy” („błogosławiony”) myślimy o kimś, kto ma wszystko. W sensie biblijnym oznacza to jednak zupełnie coś innego. Radość tego „szczęśliwego męża” wypływa bowiem z upodobania jakie on ma w Słowie Bożym – to radość kogoś, kto znalazł wielki skarb (Ps. 119,162).

Być szczęśliwym – to pragnienie każdego człowieka. Istotne jest jednak to, skąd pochodzi nasza radość. Jeśli czerpiemy ją z przyjemności, jakie daje świat, to ona przeminie; jeśli pochodzi ona z zaspokajania naszych pragnień i żądz, to nigdy nie wypełni ona pustki, którą mamy w sobie. Ale jeśli nasza radość wypływa ze Słowa Bożego, jest rzeczywistą radością. Taki człowiek porównany jest do drzewa zasadzonego nad strumieniami wód (Ps. 1,3), mającego korzenie zanurzone i czerpiące ze zdrojów wody żywej (J.4,10), dzięki której może wzrastać i owocować:

Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity.(J.15,5)

W zrozumieniu tego pomoże nam przykład drzewa palmowego, które jest użyteczne dla człowieka na ponad 250 sposobów! Zielone drzewo palmowe pochłania 14 tysięcy litrów dwutlenku węgla w ciągu roku, a wydala dwa razy więcej tlenu, którym oddychamy.

Pobożny człowiek powinien być ugruntowany w Słowie Bożym, by móc dojrzewać i wzrastać, odnawiać się i być błogosławieństwem dla innych. Nasza boska natura może być widoczna przez naszą ciągłą społeczność z Bogiem poprzez Jego Słowo. Dzięki temu będziemy mogli żyć w tym świecie nie będąc jednocześnie skalanymi przez jego złe wpływy.

W świecie tak pełnym zmian, wiele burz i nawałnic może zachwiać drzewem naszego życia. Ale jeśli jesteśmy jak drzewo zasadzone nad strumieniami wód, to nie musimy niczego się obawiać. Naszym błogosławieństwem i szczęściem są dwie najważniejsze rzeczy:

Pan Bóg i Jego Słowo.