Doświadczenia wiary (2)

biblia (Mini)
Ze względu na nią [Sarę] wyświadczał [faraon] Abramowi dobrodziejstwa, tak że miał owce, bydło, osły, niewolników i niewolnice, oślice i wielbłądy.
1. Księga Mojżeszowa 12,16

 

Często oceniamy słuszność drogi według pojawiających się na niej trudności lub ich braku. To poważny błąd. Ścieżka posłuszeństwa przeważnie przynosi ze sobą doświadczenia. W kraju, do którego Bóg zaprowadził Abrahama, musiał on zetknąć się z bezbożnymi mieszkańcami Kanaanu, a wkrótce potem przeżył głód. Czy więc był na niewłaściwym miejscu? Nie. Ocena ta bazowała jedynie na tym, co widziały oczy. Jakkolwiek była to ciężka próba dla Abrahama, wiara nie ocenia w ten sposób.

W Nowym Testamencie mamy Pawła. Gdy tylko udał się w drogę do Macedonii, znalazł się w więzieniu. Nietrwające w społeczności z Bogiem serce upatrywałoby w tym śmiertelny cios dla całej tej wyprawy. Paweł jednak nie wątpił ani przez chwilę, że znajdował się na słusznej drodze, co pozwoliło mu śpiewać pieśni pochwalne w więzieniu – wszystko działo się zgodnie z planem Boga. Chwilę potem wyszło na jaw, że w więzieniu w Filipii przebywał człowiek, któremu Bóg pragnął okazać miłosierdzie, a który, mówiąc po ludzku, nie miałby nigdy możliwości usłyszenia ewangelii, gdyby kaznodzieja nie został zamknięty właśnie tam, gdzie on sam był stróżem. Wbrew swojej woli rozsiewający przeszkody diabeł posłużył tu za narzędzie, by zanieść ewangelię poganinowi.

Abraham mógłby myśleć podobnie jak Paweł w więzieniu. Znajdował się na miejscu, na którym postawił go Bóg i nie otrzymał nakazu, aby je opuścić. Klęska głodu była jednak oczywista, a w pobliżu znajdował się Egipt – kusząca okazja do wyzwolenia się spod balastu nieznośnych okoliczności. Ale droga sługi Bożego jest prosta – lepiej głodować w Kanaanie niż żyć w dostatku w Egipcie! Lepiej cierpieć na wytyczonej przez Boga ścieżce niż żyć w obfitości na drodze szatana. W Egipcie Abraham dorobił się owiec, bydła, osłów, niewolników i wielbłądów. Czy to dowód na to, że postąpił słusznie, czy tylko pozory? W Egipcie nie było ołtarza, nie było społeczności z Bogiem. Kraj faraona nie był krajem obecności Pana. To tu Abraham poniósł długo utrzymujące się straty.

(ciąg dalszy jutro…)