Halloween

biblia (Mini)
Unikajcie wszystkiego,
co ma choćby pozór zła

1 List do Tesaloniczan 5, 22

 

Zastanawiałem się, w jaki sposób napisać kilka słów o Halloween. Przyznam, iż jest to bardzo ciężkie zadanie gdyż natrafiam na spory opór, a nawet drwiny ze strony otaczających mnie ludzi gdy mówię o tym w perspektywie mojej wiary w Boga, a właściwie wiary Bogu i Jego Słowu.

Patrząc na tych wszystkich ludzi mijanych codziennie w drodze do pracy lub do szkoły, trudno oprzeć się wrażeniu wynikającemu z prawdy biblijnej, iż szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą (Mt.7,13). Przygnębiający to fakt, że większość społeczeństwa, mimo iż określa się i deklaruje chrześcijanami, jednocześnie depcze i bezcześci Słowo Boże.

Niestety, żyjemy w świecie którego władca próbuje na różne sposoby wyprzeć Boga z naszego życia, zastąpić Go innymi bożkami, kultami, pogonią za pieniądzem, lepszym życiem lub czasami za zwykłym przeżyciem do następnego dnia. Mimo iż wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, to szatan sprawia że jesteśmy zbyt zajęci i nie mamy na nic czasu. Czas – to jest to z czego sukcesywnie jesteśmy okradani, brak nam czasu aby się zatrzymać i pomyśleć, zastanowić, brak nam czasu dla siebie samych, a najbardziej brakuje nam czasu na rozmowę z Bogiem, czasu który w pełni Stwórcy się należy.

A więc co z tym Halloween?

okultyzmMógłbym tutaj napisać rozprawę o genezie Halloween oraz okultyzmu w odniesieniu do przesłania objawienia Bożego oraz Bożych standardów życia chrześcijańskiego wynikających z Biblii – Słowa Bożego. Mógłbym, jednak tym tarem chciałbym zwrócić uwagę na coś, co wydaje mi się ważne i może mieć swoje skutki w przyszłości. Tak się zwyczajowo utarło, iż niestety ten dzień traktowany jest jako niewinna zabawa w której głównie udział biorą dzieci i właśnie na dzieciach, które ewidentnie są ofiarami tej kultury chciałbym się skupić.

Dzieci nie bawiły by się w ten sposób, nie miały by tych wszystkich strojów, przebrań czy masek gdyby nie przyzwolenie, a wręcz udział czy nawet przynaglenie ze strony rodziców. Czy więc wierzący chrześcijanin może stać bezczynnie i patrzeć jak inni deprawują jego dzieci? Co Ty drogi czytelniku zrobisz jak ktoś zacznie opowiadać Twojemu dziecku o magii, czarach, przepowiadaniu przyszłości czy wywoływaniu duchów? Prawdopodobnie jak większość ludzi NIC nie zrobisz. Być może nic złego w tym nie widzisz, a może lubisz ryzyko lub po prostu masz ważniejsze sprawy takie jak praca czy rozrywka… Czy zatem twoje dziecko to dla Ciebie przypadek, uboczny efekt chwilowej rozkoszy ciała i w konsekwencji ciężar, którego jeśli nie zabijesz w początkowej fazie rozwoju będzie ci towarzyszył przez długie lata?

Czemu tak ostro?

karteczki-ktorymi sie wymieniaja dzieciA ile lat ma Twoje dziecko? Czy oglądasz bajki w TV którymi je karmisz codziennie? Czy zweryfikowałeś jakie treści te bajki niosą w swym przekazie i co przez nie jest kształtowane w twoim dziecku? Czy wiesz, jakimi „karteczkami” wymienia się z innymi dziećmi w szkole, o czym rozmawia z rówieśnikami, jakie są jego zainteresowania?
To Ty drogi rodzicu włączasz dziecku „bajeczki”, w których przemoc fizyczna, psychiczna i sex gości już od kilku ładnych lat. Oczywiście szeroko pojęty okultyzm, który gorszy jest od przemocy czy sex’u jest dla Ciebie wspaniałą zabawą, przy której Twoje dziecko wspaniale się przecież rozwija. W Internecie ciężko natrafić na negatywne opinie na temat Halloween. Wydawałoby się, że to takie wspaniałe święto, dzięki któremu wielu pedagogów szkolnych i nauczycieli jest w stanie zaangażować dzieci do ogromnego wysiłku w przygotowanie wystroju sal lekcyjnych, okien, na przebraniach samych dzieci skończywszy.

Co w tym złego?

halloween-dynia-dzieci-13Wiodącym elementem, który niejako symbolizuje dzisiejsze Halloween jest wydrążona dynia. Ale co w tym złego – przecież nawet w programach telewizyjnych dla dzieci oraz na stronach internetowych poświęconych wychowywaniu dzieci dokładnie opisuje się jak ową dynie przygotować i jak wspaniale przy tym można się bawić, integrować z dziećmi.

A co zrobić z wydrążoną dynią? Oczywiście należy włożyć do jej środka świeczkę i postawić w widocznym miejscu – tyle nas przecież pracy kosztowała. Najlepiej postawić ją przy oknie by było z daleka widać efekt naszego zaangażowania w wychowanie dzieci, a co za tym idzie żeby ludzie widzieli, że potrafimy z dziećmi pracować. Wygląda wspaniale – dzieci się cieszą i nawet sąsiedzi również postawili na parapetach i na balkonach podobne lampiony…

Odpowiedzialność rodziców.

halloween-dynia-dzieci-14Uważamy się za mądrych, dobrze poinformowanych i wykształconych i jesteśmy nieocenionym autorytetem w oczach dziecka. Tego ostatniego nie neguje, bo do wieku 7-10 lat rodzic jest niewątpliwie autorytetem, a dziecko chłonie wszystko jak gąbka, a to co mówi rodzic traktuje jako najprawdziwszą prawdę.

Ale czy Ty mądry, wykształcony czytelniku bierzesz odpowiedzialność wynikająca z autorytetu rodzica? Czy zadałeś sobie choć trochę trudu by dowiedzieć się co oznaczają te niewinne symbole i przebrania związane ze „świętowaniem” Halloween? Czy jesteś świadomy tego co wpajasz swojemu dziecku i czego je uczysz przez udział w tego typu „zabawach”?

Wydrążona i podświetlona dynia.

W starożytności, wydrążona i podświetlona dynia, umieszczona na domu wskazywała, że jego mieszkańcy czczą szatana i należą się im względy demonów! halloween_2013-1280x800-320578Dzisiejszy uśmiechnięty i wydawałoby się niegroźny wizerunek wydrążonej dyni to symbol potępionych dusz. Może powiesz, że to duże uproszczenie, ale dla mnie sprawa jest raczej prosta: masz wystawioną dynie – czcisz szatana. Oczywiście, jeśli wiesz, co ten symbol oznacza, – ale teraz już wiesz…

halloween-dynia-dzieci-06Aby w pełni zrozumieć znaczenie Halloween, musimy sięgnąć do jego historii. Większość symboli i przebrań Halloween’owych to reminiscencja obrzędów druidycznego nowego roku. Kim byli druidzi? Byli oni magami, lekarzami, kapłanami starożytnego kultu natury. Czas, Halloween uważano za okres, kiedy granica między światami żywych i umarłych byłą najcieńsza, a więc i kontakt z duchami był wówczas najłatwiejszy.

halloween-dynia-dzieci-07W naszych czasach druidowie prowadzą w tym czasie diaboliczne obrzędy, podczas których rytualnie zabija się zwierzęta a także i ludzi. Do celtyckich obyczajów związanych z czasem Halloween było składanie ofiar z dorosłych i dzieci, których wrzucano do wielkich ognisk wokół, których tańczyli wyznawcy kultu demonów. 1 listopada przypada celtycki nowy rok. Wówczas składano ofiary w postaci koni lub ludzi. Z historii wiemy, iż byli to przeważnie mężczyźni których palono żywcem jako ofiarę dla Samhain’a – jednego z największych władców demonów, boga śmierci i ciemności. Anton La Vey, autor książki pod tytułem: „The Satanic Bible” (Biblia szatana) powiada, że:
„Halloween jest najważniejszym dniem w roku Kościoła szatana.”

A co z niewinnym zbieraniem słodyczy przez dzieci?

halloween-dynia-dzieci-11Otóż druidowie też chodzili od zamku do zamku żądając poczęstunku. Ale nie mieli na myśli pokarmu dla ciała, ale dla duszy. Żądali bowiem młodej dziewczyny, która później była spalana na stosie w ofierze dla szatana. Gdy domownicy wydali dziewczynę, oni w podzięce zapalali świecę uczynioną z ludzkiego tłuszczu i wkładali ją do wyrzeźbionej głowy, co miało chronić wszystkich przed śmiercią ze strony demonów. Psikus dla tych, co nie dali poczęstunku też był – znaczyli drzwi takiego domu, aby szatan i inne demony mogły w najbliższą noc kogoś zabić, co bardzo często się zdarzało. Świetnie oddaje to „niewinny” wierszyk, który mówią dzieci w Ameryce chodząc od domu do domu prosząc o cukierki:

Duchy, zjawy i upiory,
Diabły, strzygi, inne zmory,
Dzisiaj ze swych grobów wstają
i do Twoich drzwi pukają,
Jeśli nie chcesz ich się bać,
Musisz im cukierka dać.

 

Co więc oferuje Halloween?

Zamiast wołania do Boga o zbawienie swoje i innych żyjących ludzi
– mamy wywoływanie duchów – przywoływanie demonów
(taka jest definicja spirytyzmu).

Zamiast modlitwy – mamy zaklęcia.

Zamiast wiary – magię.

Zamiast łaski Bożej i Ducha Świętego
– narażanie się na agresję i niełaskę duchów nieczystych.

Zamiast rozeznania i poważnych duchowych decyzji
– mamy niepoważne igranie z zabójczym ogniem zwodniczych duchów.

wybór zawsze należy do Ciebie,
wybierz właściwie!