istota miłości (2)

biblia (Mini)
[Miłość] nie myśli nic złego, nie raduje się z niesprawiedliwości, ale się raduje z prawdy; wszystko zakrywa, wszystkiemu wierzy, wszystkiego się spodziewa, wszystko znosi.
1. List do Koryntian 13,5-7

 

Wymienione w dzisiejszym fragmencie Słowa Bożego trzy cechy miłości uczą nas, że prowadzi ona nie tylko do rezygnacji z własnego Ja, ale że ma także autentyczną radość z wszystkiego, co jest prawdziwe i święte.

1. Miłość nie myśli nic złego:
Z natury szybcy jesteśmy do tego, by wyobrażać sobie coś złego i przypisywać innym złe motywy. Miłość nie liczy się z obecnością zła, dopóki nie ma na nią autentycznego dowodu.

2. Miłość nie raduje się z niesprawiedliwości:
Niestety, zepsuta natura człowieka odnajduje przyjemność w zajmowaniu się złem. Miłość unika odkrywania go i wydobywania na światło dzienne.

3. Miłość się raduje z prawdy:
Ciało, owa zmysłowa natura człowieka, nie jest święte i ma upodobanie w zajmowaniu się złem. Miłość jest święta i ma radość w zajmowaniu się prawdą. Przy tym miłość nie jest wcale ślepa – zna prawdę i ceni ją.

Ostanie cztery cechy przedstawiają niezłomną energię miłości; kto ją posiada, będzie utrzymywany przez nią wpośród wrogo usposobionego świata.

1. Miłość wszystko zakrywa (dosł. wszystko znosi, tzn. jest w stanie wiele unieść, nie podnosi sprawy do rangi afery przy byle okazji):
Z natury potrafimy znieść jedynie niewiele bez irytacji, nie nosząc urazy. Miłość potrafi znieść wszystko – często nawet milcząco.

2. Miłość wszystkiemu wierzy:
Z natury jesteśmy nieufni. Miłość nie jest podejrzliwa i udziela kredytu zaufania, jeżeli nie ma bezpośredniego dowodu na zaistnienie zła – nawet wobec wielu rzeczy, które mogą wzbudzać wątpliwości.

3. Miłość wszystkiego się spodziewa (ma nadzieję):
Zwykle jesteśmy gotowi, aby pomawiać innych i podejrzewać u nich coś złego. Miłość zawsze widzi raczej to, co dobre, zamiast tego, co złe. Jest dobrej myśli, ma nadzieję – pomimo wielu rzeczy, które mogą wydawać się beznadziejne.

4. Miłość wszystko znosi (jest w stanie wszystko znieść, przetrwać każdy kryzys):
Z natury zakładamy to, co najgorsze, szybko wyzbywamy się nadziei. Gdzie nie ma nadziei, tam nie ma też siły do dźwigania ciężarów. Miłość, która we wszystkim ma nadzieję, wzmacnia tych, którzy ją posiadają, do wytrwania – nawet w obliczu przeciwności i zniechęcenia.