kto źle czyni, nienawidzi światłości

biblia (Mini)Ludzie bardziej umiłowali ciemność, bo ich uczynki były złe. Każdy bowiem, kto źle czyni, nienawidzi światłości i nie zbliża się do światłości, aby nie ujawniono jego uczynków.
Ewangelia Jana 3,19-20

 

„Próbowałem już kiedyś czytać Biblię, ale nic z tego nie rozumiałem”
– odpowiedział przedstawiciel handlowy pewnej firmy swemu wierzącemu sąsiadowi, który rozmawiał z nim o ewangelii i zachęcał do czytania Słowa Bożego.
– „Czego takiego na przykład nie potrafił pan zrozumieć?” – wierzący nie dawał zbić się z tropu.
– „Wszystkiego – to jest niezrozumiała księga, nie da się jej pojąć!”
„Czyżby naprawdę?” – zapytał niedowierzająco – „Czy mam rzeczywiście znaleźć miejsce, które jest dziecinnie łatwe do zrozumienia?” Przez chwilę kartkował w Biblii, po czym wskazał stojącemu obok mężczyźnie na werset:
Nie cudzołóż (2M.20,14)……Zapadło długie milczenie.
Człowiek, który tak uparcie obstawał przy nieklarowności poselstwa Pisma Świętego, znany był jako kobieciarz i uwodziciel.

Powyższy przykład obrazuje nam prostą zasadę: większość ludzi, którzy trudności w rozumieniu Biblii podają z wielkim upodobaniem za wymówkę, aby jej nie czytać, w rzeczywistości obawia się moralnego światła, jakie rzuca ona na ich życie.

Biblia – czyżby naprawdę taka zamknięta i ciemna księga? Nie, ona jest raczej za jasna – unika się jej, aby ujść przed niemiłym poczuciem winy. Ludzie bardziej umiłowali ciemność niż światłość mówi dzisiejszy werset. Dlaczego? – Bo ich uczynki były złe. Tak było już w przypadku pierwszego człowieka w ogrodzie Eden: gdy tylko zgrzeszył, uciekł jak najdalej od Boga, aby ukryć swą moralną nagość. Gdy podnosimy ciężki kamień, zwykle znajdujemy pod nim rój małych żyjątek, które żyją w ciemności. Już minutę później nie ma po nich śladu, gdyż wyszukały sobie inną, odpowiednią dla nich kryjówkę. Podobnie ma się sprawa z sumieniem człowieka. Dlatego też otwarte i szczere wyznanie grzechów jest jedyną drogą powrotu do Boga.

A ty…
stajesz każdego dnia w świetle Słowa Bożego czy może uciekasz przed jego światłem podobnie jak robak żyjący w cieniu – pod kamieniem swego grzechu?