na czym budować?

biblia (Mini)Każdy więc, kto słucha tych słów moich i wykonuje je, będzie przyrównany do męża mądrego, który zbudował dom swój na opoce. I spadł deszcz ulewny, i wezbrały rzeki, i powiały wiatry, i uderzyły na ów dom, ale on nie runął, gdyż był zbudowany na opoce. A każdy, kto słucha tych słów moich, lecz nie wykonuje ich, przyrównany będzie do męża głupiego, który zbudował swój dom na piasku. I spadł ulewny deszcz, i wezbrały rzeki, i powiały wiatry, i uderzyły na ów dom, i runął, a upadek jego był wielki. Ewangelia Mateusza 7,24-27

 

Berlin, kwiecień 1945 roku. Armia Czerwona wtargnęła do miasta i zdobywa dom po domu. Z wielu niemieckich budynków powiewa biała flaga na znak kapitulacji. Są też i takie budynki, które witają Czerwoną Armię od razu czerwonymi flagami.

Skąd tak wielu Niemcom udało się zdobyć czerwoną chorągiew na wzór radzieckiej? Odpowiedź jest bardzo prosta: usunięto swastykę, czarny hakowaty krzyż z hitlerowskiej, której okres użyteczności się skończył, uzyskując tym samym zwykłą, czerwoną flagę, z pewnością bardziej przydatną w tym momencie. Tak szybko i łatwo można zmienić kierunek z prawo na lewo!

Tak, wielu ludzi postępuje w ten sposób: w oknie swego życia wieszają pośpiesznie taką chorągiew, która akurat najlepiej wkomponowuje się w społeczeństwo i pasuje na daną chwilę. Gdy naziści są u steru, oni też są nazistami, przychodzą komuniści – czemuż by nie? Można być równie dobrze komunistą… Byleby iść drogą jak najmniejszego oporu.

Taka postawa jest dzisiaj bardzo popularna. Chorągiewki zmieniają się co prawda, ale zasada jest ciągle ta sama – zawsze płynąć gładko z nurtem rzeki. Oby tylko nie pod prąd. Trzeba myśleć, jak inni myślą, mówić, co mówią inni i robić to, co wszyscy dookoła.

My, chrześcijanie, mamy ten przywilej, że możemy, że powinniśmy, a nawet musimy być inni, ponieważ fundamentem naszego myślenia i postępowania jest Biblia – wieczne i niezmienne Słowo Boże. Gdy kierowani Bożą mądrością, będziemy budowali Dom swego życia na fundamencie Słowa Bożego, to będzie on z całą pewnością solidny i bezpieczny.