NARODZIĆ SIĘ NA NOWO

biblia (Mini)

Odpowiadając Jezus rzekł mu:
Zaprawdę, zaprawdę powiadam ci,
jeśli się kto nie narodzi na nowo,
nie może ujrzeć Królestwa Bożego.

Ewangelia Jana 3,3

 

Pewien kaznodzieja przebywał w północnych Włoszech. Miejscem, gdzie się zatrzymał, był podrzędny gościniec, była tam też okropnie brudna podłoga. Zamierzał poradzić gospodyni, żeby choć raz porządnie wyszorowała ją szczotką. Przy bliższym jednak obejrzeniu jej okazało się, że jest to klepisko. Wobec tego zaniechał tego zamiaru, gdyż przez szorowanie stałaby się jeszcze gorsza. Czy ta sytuacja nie obrazuje ludzkiego serca?

Kto poznał swoje własne serce w świetle Bożym, ten wie, że naprawa jego starej, zepsutej przez grzech natury, jest niemożliwa. Podobnie jak tamta „podłoga”, jest ona z takiego materiału, który przy każdej próbie poprawy okazuje się jeszcze gorszy w swym grzesznym charakterze. 

Serce musi być zmienione na takie, w które wszczepiona będzie nowa Boska natura. Również i ci najbardziej ogładzeni wśród ludzi, ci którzy urodzili się w rodzinach chrześcijańskich, każdy człowiek musi się nawrócić i musi zostać odnowiony, jeśli chce wejść do Królestwa Bożego. Nawet dla Nikodema, który był nauczycielem w Izraelu, uczonym w Prawie, członkiem elitarnej rady Sanhedrynu było to konieczne i Pan Jezus musiał mu powiedzieć: Co się narodziło z ciała, ciałem jest (J.3,6) dlatego Musicie się na nowo narodzić (J.3,7).

Jedynie przez nowonarodzenie z Ducha Bożego, który działa przez Słowo Boże na serce człowieka,  stara, grzeszna natura może zostać usunięta przed Bogiem, a jej działanie doprowadzone do minimum.

Jakie to szczęście, że sam Bóg przez  raz na zawsze dokonaną ofiarę Jezusa Chrystusa, Jego Syna, daje każdemu zgubionemu grzesznikowi możliwość narodzić się na nowo przez Słowo Boże, które prowadzi do pokuty i nawrócenia.