POKUTA

biblia (Mini)

Kto ukrywa występki, nie ma powodzenia,
lecz kto je wyznaje i porzuca,
dostępuje miłosierdzia.

Przypowieści Salomona 28,13
 

„Mój ojciec był lekarzem” – opowiadał pewien znany pisarz,  „i nie brakowało mu temperamentu. Miał silny charakter. Pewnej pacjentce, która użalała się, że ilekroć zje rabarbar, dostaje silnych bólów żołądka, zalecił, aby najzwyczajniej w świecie przestała go jeść. Nic też dziwnego, że nie widział jej już więcej w swoim gabinecie – stracił ją jako pacjentkę. Kobieta ta przyszła przecież do niego, aby zaradził coś na symptomy i nie miała wcale zamiaru postąpić zgodnie z jego prostą wskazówką, likwidując przyczynę dolegliwości”.

To zabawne wspomnienie ilustruje nastawienie, jakie my sami często przyjmujemy wobec popełnianych przez nas błędów. Wcale nie mamy ochoty usunąć przyczyny zła i nieszczęść w naszym życiu, zaś ich następstw nie chcemy dźwigać. Ma to również zastosowanie w relacjach międzyludzkich. Jakże wielu tłumaczy się na wszelkie możliwe sposoby, nie chcąc przyznać się do własnej winy. Niestety, w ten sposób ludzie ci uniemożliwiają uchwycenie zła za sam „korzeń”. Gdy problemy prędzej czy później się ujawniają, obwiniają oni innych.

Biblia pokazuje nam wyraźnie, że jest tylko jedna droga prowadząca do całkowitego uleczenia nas z moralnego zła, na które cierpimy. Nazywa ją prosto – POKUTA. Jest nią przyjęcie postawionej przez Boga diagnozy odnośnie moralnego stanu człowieka. Pokuta oznacza radykalną zmianę myślenia i uznanie tego, że wykroczyliśmy przeciwko świętym prawom Boga i obraliśmy swą własną drogę, nie pytając o Jego wolę. Ale jest na to również środek zaradczy, cudowne lekarstwo, którym jest łaska Boża, przebaczająca wszystkim, którzy przyjmują Jezusa Chrystusa jako swojego Zbawiciela (por. Rz.3,10-18; 21-26). Dla tak uleczonego człowieka rozpoczyna się nowa droga z Bogiem. Wierzący pragnie prowadzić od teraz swe życie razem z Nim i cieszyć się Jego pełną przychylnością. Słowo Boże oraz Duch Święty udzielają mu na tej drodze niezbędnych pouczeń i siły.