portfel i Biblia

biblia (Mini)
Albowiem gdzie jest skarb wasz,
tam będzie i serce wasze.
Nie możecie Bogu służyć i mamonie.
Ewangelia Łukasza 12,34; 16,13

 

Pewnego sobotniego popołudnia usłyszałem dzwonek do drzwi. Otworzyłem – na zewnątrz stał sąsiad. „Czy wiesz, że jedna z szyb w twoim samochodzie jest stłuczona?” – zapytał. Pośpieszyłem, aby to zobaczyć. Odłamki szkła było rozsypane dookoła. Ktoś ukradł kilka rzeczy z mojego samochodu, w biały dzień! Lecz co zostało zabrane? Zastanowiłem się chwilę. Tak! Zniknęły dwie rzeczy: portfel i Biblia.

Zaledwie wróciłem do domu, dzwonek rozległ się ponownie. Tym razem był to przechodzień – trzymał w rękach moją Biblię. Znalazł ją niedaleko domu, porzuconą na chodniku przy ulicy. Spostrzegłszy wewnątrz moje nazwisko i adres, przyniósł mi ją. Muszę przyznać, że byłem bardzo szczęśliwy, że ją odzyskałem. Nigdy więcej nie zobaczyłem jednak mojego portfela.

Wielkość i oprawa mojej Biblii upodobniły ją z wyglądu do portfela. Kiedy złodziej uświadomił sobie swój błąd, wyrzucił ją, ale zatrzymał prawdziwy portfel. To był jego wybór, ale pokazuje on również o wiele ważniejszą prawdę: sposób myślenia dzisiejszego społeczeństwa, naszej tzw. zachodniej cywilizacji. Odrzuca ona bowiem wiarę w Boga, wybierając materializm. Ale, czy jest to mądry wybór?

W kazaniu na górze Pan Jezus ostrzegał swoich uczniów: Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi (…), ale gromadźcie sobie skarby w niebie (…). Albowiem gdzie jest skarb twój – tam będzie i serce twoje (Mt. 6,19-21).
Co byś wybrał – portfel czy Biblię?
Zastanów się! Od odpowiedzi zależy bowiem, gdzie spędzisz wieczność!