To historia o TOBIE (1)

 

Wstanę i pójdę do ojca mego.
Ewangelia Łukasza 15,18

 

Kilka lat temu grupa muzyków zebrała się na rynku miasta. Swoimi utworami przyciągnęli od razu uwagę wielu słuchaczy. Po występie jeden z wędrownych grajków obchodził zgromadzonych ludzi, zbierając pieniądze. Zapukał również do okna pobliskiego domu. Tam usłyszał:
Młody człowieku, masz piękny głos. Tutaj jest Nowy Testament i pięć dolarów. Możesz je zatrzymać, jeśli przeczytasz tym zgromadzonym ludziom historię syna marnotrawnego.
To łatwy zarobek – pomyślał mężczyzna i wrócił do grupy zebranych.
Panie i panowie – zawołał do słuchających – mam wam coś do przeczytania!
– Znalazłszy odpowiednie miejsce w Ewangelii Łukasza, rozpoczął czytanie: Pewien człowiek miał dwóch synów. I rzekł młodszy z nich ojcu: Ojcze, daj mi część majętności, która na mnie przypada. Wtedy ten rozdzielił im majętność.
– W tym miejscu wokalista się zatrzymał. Nie był już taki pewny siebie jak na początku. Po chwili kontynuował: A po niewielu dniach młodszy syn zabrał wszystko i odjechał do dalekiego kraju, i tam roztrwonił swój majątek, prowadząc rozwiązłe życie.
– Nagła myśl przemknęła przez głowę młodego człowieka: To przecież historia o mnie! Kryjąc zmieszanie, czytał dalej tę opowieść, tak podobną do jego własnego życia, aż doszedł do słów: Ja tu z głodu ginę. Wstanę i pójdę do ojca mego.

(dokończenie jutro)