umysły wasze

waz-jablko-czerwone-3

Tendencja do wzdychania za czymś skomplikowanym, niejasnym i wyszukanym, towarzyszy nam od zawsze. Intelekt człowieka tego świata podpowiada mu, że ewangelia jest zbyt prosta oraz naiwna i dlatego się o nią potyka. Również wierzący, których silną stroną jest ich intelekt, posiadają nadmierną skłonność w tym samym kierunku. Jeżeli w tej kwestii nie postępują w duchu osądzania samych siebie, ich głębokie, niejasne i zawikłane myśli, prędzej czy później skończą się czymś, co odwiedzie ich od prostoty wobec Chrystusa.

umysł_1Umysł jest bardzo ważną częścią istoty człowieka. Nic też dziwnego, że to właśnie przeciwko niemu wymierzone są najostrzejsze i najchytrzejsze podstępy szatana. Co prawda, również sfera emocjonalna i sumienie stanowią ważną cześć naszej istoty. Problem polega na tym, że inteligentna osoba szybka jest do przypisywania umysłowi o wiele znaczniejszej pozycji niż ta, jakiej udziela jej Pismo. Zapomina, że Bóg objawił nam swoje prawdy nie dla usatysfakcjonowania naszego intelektu, lecz po to, aby panowały nad naszym sercem, przemawiały do naszych sumień i rządziły życiem. Gdy zdamy sobie z tego sprawę, natychmiast odkryjemy obfitość kosztowności, które warte są tego, by angażować duchową energię w zanurzanie się w głęboką prostotę prawdy. Wówczas wszelkie kuszące marzenia o czymś zawiłym, nowatorskim, odkrywczym i niejasnym od razu nas opuszczą.

Prostota wobec Chrystusa!

To jest to, czego nam wszystkim potrzeba. Znać Go, miłować, trwać z Nim w nierozerwalnej więzi serca, uwielbiać Go, służyć Mu! Paweł wiedział dobrze, że jeżeli szatanowi uda się zwieść światłych, intelektualnych Koryntian w tym punkcie, to niebawem zapanuje na całej linii. Dzisiejszy poziom dostępu do informacji, wiedza która jest tego wynikiem, to wszystko jest niesamowite. To co dzisiaj wiedzą nastolatkowie, kilkadziesiąt lat temu dostępne było tylko nielicznym. Tak więc tym bardziej ostrzeżenie Pawła apostoła nie zmieniło swojej aktualności. Jednak, jeżeli nasze umysły skierowane są ku Jezusowi w szczerej, nieskażonej prostocie, to wszystko inne zostanie nam dodane, my sami zaś zostaniemy zachowani w żarliwej, pierwszej miłości.