usuwanie chwastów (1)

biblia (Mini)
Twoi wieszczkowie przepowiadali ci urojone i próżne rzeczy, nie odsłaniali twojej winy, aby odmienić twój los, lecz przepowiadali ci słowa złudne i zwodnicze.
Treny 2,14

 

Pewne chrześcijańskie małżeństwo złożyło takie świadectwo:
„Kiedy przeprowadziliśmy się do tego miasta, wiedzieliśmy, że są tam dwa zbory, ale nie podjęliśmy decyzji, do którego będziemy należeć. Po pewnym czasie jednak oboje doszliśmy do wspólnego przekonania, że będziemy chodzić do zboru X, ponieważ głoszone tam słowo bardziej nas osądzało i dotykało naszych sumień”.

Prawdą jest, że wszyscy potrzebujemy pocieszenia i chętnie słuchamy słów łagodzących napięcie i niepewność naszej duszy. Jednak dla duchowego wzrostu to nie wystarczy. Słowo Pańskie ma nas dotykać, oskarżać, policzkować i motywować do zmiany naszego myślenia i postępowania. To fakt, że z natury niechętnie słuchamy napomnień, uważamy, że nasze życie, to nasza prywatna sprawa, ale nasze serca często są jak zachwaszczone ogródki, wymagające zdecydowanej ręki ogrodnika. Podlewanie nie wystarczy – konieczne jest usuwanie chwastów i szkodników, aby kwiaty i owoce rozwijały się prawidłowo.

Dzisiejszy fragment Słowa Bożego pochodzi ze szczególnej księgi Starego Testamentu. Treny to żałobne zawodzenia, lament, skarga do Boga po stracie kogoś bliskiego. W literaturze polskiej znane są treny Jana Kochanowskiego, powstałe po stracie ukochanej córeczki, Urszulki. Jeremiasz w biblijnych „Trenach” opisał swój żal z powodu duchowego upadku Izraela i zburzenia Jerozolimy. Powodem tej tragedii było oddalenie się narodu wybranego od ich Boga i pogrążenie się w grzechach. Prorocy, których Bóg posyłał, byli lekceważeni i kamienowani, a samozwańczy wieszczkowie, zwiastujący powodzenie, znajdowali posłuch…

(dokończenie jutro)