Właściwa droga

biblia (Mini)Ja jestem światłością świata; kto idzie za mną, nie będzie chodził w ciemności, ale będzie miał światłość żywota.
Ja jestem droga i prawda, i żywot,
nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie.

Ewangelia Jana 8,12; 14,6

 

Andrzejek, sześcioletni chłopiec, zgubił się w centrum miasta. Widząc policjanta, poprosił go o pomoc, ale podczas gdy ten tłumaczył mu drogę do domu, chłopiec płakał i nie potrafił opanować się i skupić na słowach policjanta. W tym momencie nadszedł jego sąsiad – wziął chłopczyka za rękę i poprowadził go do domu. Kiedy chłopiec był już zbyt zmęczony, aby iść dalej, wziął go na ramiona i zaniósł.

Wprawdzie policjant również wskazał chłopcu drogę, ale sąsiad sam stał się niejako drogą do jego domu! Tak i Pan Jezus jest drogą, która prowadzi do Boga. On nie tylko pokazuje nam drogę, którą powinniśmy iść, lecz niesie na swoich ramionach wszystkich, którzy zaufali Mu, by podążać tą drogą życia.

Ludzie mogą dawać nam różne rady: „Zrób to, czy tamto” albo „Idź tutaj albo tam!” lub „Porozmawiaj z taką lub taką osobą”, jednak te rady posiadają jedną, wspólną cechę: odwołują się do ludzkiej pomocy. Innymi słowy, wyrażają przekonanie, że człowiek potrafi pomóc drugiemu człowiekowi oraz sam sobie.

Ale co ma uczynić człowiek, kiedy nie ma już sił i odwagi, aby iść dalej? Albo gdy zawiódł się na innych i jest zmęczony i zniechęcony? Wówczas może liczyć jedynie na Pana Jezusa i Jego pomoc. On bowiem przyjmuje nas takimi, jakimi jesteśmy i wskazuje nam drogę do Boga.

Nie jest tak zawodny, jak człowiek – jest Zbawicielem, który nieustannie się o nas troszczy. Chrześcijanin nie czerpie siły z siebie samego. Jest świadomy własnych słabości, ale ma Jezusa – Tego, który pokazał, że jest najmocniejszy i obiecał, że będzie z nami aż do końca naszych dni – i na Nim może polegać.