zerwać łańcuchy

biblia (Mini)
Pan namaścił mnie, abym zwiastował ubogim dobrą nowinę; posłał mnie, abym opatrzył tych, których serca są skruszone, abym ogłosił jeńcom wyzwolenie, a ślepym przejrzenie.
Księga Izajasza 61,1

 

Pewien więzień opowiadał:
„Jeden dzień w błogim odurzeniu przyniósł mi kilka lat kary. Zostałem pozbawiony wolności. Byłem więźniem szatana i nie mogłem żyć bez heroiny. Aby się w nią zaopatrzyć, posługiwałem się kradzieżą i przemytem. Nic też dziwnego, że żyjąc tak, wiele lat przesiedziałem w więzieniu. W krótkich przerwach pomiędzy jedną karą a drugą, żyłem nieustannie w ucieczce przed ścigającą mnie policją. Czyżby nie było zatem dla mnie żadnego wyjścia i ratunku? Gdy znajdowałem się na dnie, w rozpaczy, Bóg zlitował się nade mną, kierując moją drogą tak, że natrafiłem na więźniów, którzy przeżyli uwolnienie przez Jezusa Chrystusa. Po raz pierwszy w swoim życiu usłyszałem, że istnieje mocny Zbawiciel. Po ciężkiej wewnętrznej walce powierzyłem się w Jego ręce i wyznałem Mu całą winę mojego życia. On dał mi pokój i spokój. Całkowicie mnie wyzwolił. Z Jego pomocą pozostanę wolnym, bo powierzyłem Mu prowadzenie w moim życiu.”

Wielu ludzi jest naprawę związanych. Gdy próbujemy wyzwolić się o swych własnych siłach, spotyka nas to samo, co tych dwóch pijanych mężczyzn ze starej anegdoty. Podpici wsiedli podczas mroku do łodzi i zaczęli wiosłować z całych swoich sił. Gdy się rozjaśniło, ku swojemu wielkiemu zdziwieniu musieli stwierdzić, że nie posunęli się nawet o milimetr. W stanie, w jakim się znajdowali, nie zauważyli, że łódź była przymocowana łańcuchem do brzegu. Wszystkie ich wysiłki poszły na marne. Tak, tylko Syn Boży jest w stanie zerwać łańcuchy i pęta szatana. Słowo Boże zapewnia nas:

Każdy, kto grzeszy, jest niewolnikiem grzechu (…)
Jeśli więc Syn was wyswobodzi, prawdziwie wolnymi będziecie
(J.8,34;36).